Loading...
MiejskieUniwersalneWózki

Valco Baby Snap 4

Tak się złożyło, że wózek, który jest głównym bohaterem tego wpisu, miałam okazję testować już latem ubiegłego roku. Pamiętam, że było to tuż przed moimi wakacjami 🙂 I choć nie było mi dane pojechać do kraju, z którego ten pojazd pochodzi (szkoda, chętnie zobaczyłabym Australię), to z całą pewnością Snap 4 marki Valco Baby trafił w mój wózkowy gust od pierwszego poprowadzenia 🙂

 

Ponownemu naszemu spotkaniu towarzyszą równie miłe wspomnienia, gdyż Snap odnalazł mnie podczas ferii w Kościelisku 😛 Tak już całkiem na poważnie, to obie wersje miałam przyjemność testować/opiniować dzięki dystrybutorowi marki w Polsce – firmy 4Kids z Krakowa 🙂

 

We wpisie będą przewijać się zdjęcia dwóch egzemplarzy Snapa 4. Ten z czerwoną budką jest modelem z 2015 roku, natomiast wersja Tailormade Denim, to kolekcja 2016 r.

Pod koniec znajdziecie małe porównanie roczników, gdyż zaszło kilka istotnych zmian (na lepsze) 🙂

 

Nie będzie długiego wstępu, wielu z Was czeka na konkretne informacje dotyczące Snap’a – wózka, który sporo „zamiesza” w wózkowym świecie w tym roku 🙂

Stelaż, koła, właściwości jezdne

 

Patrząc na wózek, może i nie widzimy w nim niczego nadzwyczajnego. Ot, taka zwykła spacerówka jakich wiele. Jednak tu Was zaskoczę, bo Snap taki całkiem zwyczajny właśnie nie jest. Wyobraźcie sobie, że wózek razem z kołami waży niewiele ponad 7 kg? ( producent podaje wagę 6,6 kg, moja waga wskazuje 7,4 kg). To mniej więcej tyle samo, co np. maclaren xt, a gabaryty siedzisk tych wózków jednak różnią się od siebie 🙂 Taki wynik producent osiągnął dzięki ultralekkiemu aluminiowemu stelażowi, oraz zastosowaniu bezdętkowych, piankowych kół.

Lekkość konstrukcji „czuć” nie tylko dźwigając wózek (w sytuacjach oczywistych), ale także podczas codziennego użytkowania.

 

Na stelażu, przy użyciu specjalnych adapterów, zamontujemy fotelik samochodowy, dlatego wózek może być użytkowany od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko około 20 kg wagi. Maksymalny udźwig Snapa wynosi właśnie 20 kg, jednak należy pamiętać, że w tej wadze zawiera się także obciążenie kosza zakupowego (max. 5 kg).

Snap 4, jest wózkiem skrętnym, bardzo dobrze się nim manewruje (nawet z 3,5 latkiem), a co więcej bardzo przyzwoicie podbija. Choć jego rączka nie posiada regulacji i zasadniczo może stanowić to jakiś problem dla bardzo wysokich czy niskich osób, to jednak usytuowana jest na optymalnej wysokości, tak by użytkowanie wózka było komfortowe dla wszystkich ( ok 105 cm). Rączka pokryta pianką, z centralnie umieszczonym przyciskiem do składania i smyczą asekuracyjną.

Snap jest stosunkowo sztywny, w moim odczuciu ze znikomą amortyzacją (wersje 3 kołowe posiadają amortyzację na przód), jednakże jest w nim coś, co pozwala mu odnaleźć się także poza miejską dżunglą. Swobodne użytkowanie poza miastem może być wynikiem specyfikacji nie tylko stelaża, ale także kół i siedziska spacerowego.

 

Koła wykonane są z pianki Eva, która jest nie tylko jest odporna na odkształcenia, ale także charakteryzuje się niską wagą. Koła można łatwo i szybko oddzielić od stelaża, a przednie zablokować do jazdy na wprost (w trudniejszym terenie np. na starej kostce brukowej). To co lubię najbardziej to, cichą jazdę wózkiem. Wbrew mniemaniu, że piankowe koła są głośnie, te w Snapie jadą bezgłośnie 🙂 Umiarkowana ich wielkość (24 i 18 cm), czyni ten wózek doskonałym towarzyszem nie tylko w mieście, choć tam sprawdzi się najlepiej.

 

Hamulec nożny (postojowy), dobrze dostępny, zintegrowany na oba tylne koła. Posiada dość nietypowy wygląd, ale jego obsługa jest bezproblemowa, i możliwa nawet w letnim obuwiu.

 

Siedzisko i jego składowe

 

Siedzisko w Snapie jest pełnowymiarowym i bardzo komfortowym dla dziecka siedziskiem, osadzonym ruchomo na stelażu i skierowanym (tylko) przodem do kierunku jazdy. Jego gabaryty pozwalają na swobodne korzystanie z niego do zakończenia przez dziecko okresu wózkowego. Choć regulacja oparcia jest paskowa, to możliwe jest uzyskanie pionu w pozycji siedzącej oraz zupełnie płaskiej powierzchni po rozłożeniu. Szczególnie ten pion może być ważnym punktem dla dzieci , które nie lubią w wózku pozycji półsiedzącej (zwanej przeze mnie „na luzaka”).

Regulacji kąta pochylenia oparcia dokonuje się bezproblemowo i błyskawicznie. Znam wiele podobnych rozwiązań, ale ten sprawnie działający mechanizm, w Snapie zdaje się być bezkonkurencyjny. By spionizować oparcie wystarczy jedynie pociągnąć pasek ku górze. Do wykonania obu czynności wystarczy nam jedna ręka.

 

 

 

 

Niewątpliwie dużym plusem jest regulowany, w kilku pozycjach, podnóżek, stanowiący przedłużenie siedziska i wpływający na znaczny komfort spania (szczególnie dla mniejszych dzieci). Regulacja ustawienia podnóżka dokonywana za pomocą dwóch przycisków umieszczonych po jego bokach.

 

Kolejną istotną kwestią jest wentylacja siedziska. Przepuszczalna siateczka, którą w każdej chwili możemy przysłonić panelem będącym jednocześnie jedną wielka kieszenią na drobiazgi (dwie przegrody) szczególnie przydatna będzie w upalne i słoneczne dni. Dzięki temu systemowi unikniemy sytuacji gdy zaciągnięta głęboko budka i szczelnie zabudowany wózek może spowodować, że dziecku będzie w nim duszno i gorąco. Bez obaw Snap może być wózkiem urlopowym i sprawdzić się nawet w cieplejszym klimacie 🙂 Jest to możliwe także za sprawą zastosowanych materiałów tapicerki z filtrem UV, które zgodnie z obietnicą producenta mają być odporne na płowienie (czas pokaże czy tak będzie).

 

 

Budka, duża, z dodatkowym panelem powiększanym (o 20 cm) za pomocą zamka błyskawicznego. Powiększenie stanowi jednolity materiał tapicerki, nie siateczka (jak np. w starszych britaxach, która moim zdaniem nie zdaje egzaminu). Możliwość znacznego naciągnięcia daszku na wózek, powoduje świetną ochronę przed słońcem, wiatrem czy deszczem. Na szczycie budki znajdziemy wizjer do podglądania dziecka, który jest równocześnie dodatkowym elementem wentylacyjnym (przewiewna siateczka z przysłoną). Regulacja budy jest bezgłośna, nie słychać kliknięć, a mimo to mechanizm jest mocny i budka nie opada pod wpływem wiatru czy drgań powstających podczas jazdy po nierównościach. Odległość szczytu budy od siedziska wynosi 60 cm.

Pozostałe wymiary siedziska podane są w akapicie Dane techniczne.

 

 

 

 

Pasy bezpieczeństwa w Snapie są 3 i 5 punktowe. Wyposażone w osłonki posiadają duży zakres regulacji w szerz i na wysokość (3 poziomy). Klamra spinająca wygodna w użyciu (kolekcja 2016). W naszym przypadku zbawienna okazała się możliwość zapinania samego pasa biodrowego, gdyż mobilność mojego dziecka jest już bardzo duża 🙂

Wyposażenie standardowe wózka stanowi także pałąk/barierka, oraz osłonka na nóżki (której nie dostaniecie nabywając wózek w kolorze denim).

Pałąk w wersji denim posiada osłonkę na zamek błyskawiczny w kolorze tapicerki. W wersji podstawowej barierka pokryta jest pianką. Warto ją zabezpieczyć, gdyż ulega małym ząbkom 🙂

Pałąk jest obustronnie wypinany z możliwością wypinania tylko z jednej (ruchomy). W otwory po nim montowane są adaptery do mocowania fotelika samochodowego, tzw nosidełka.

Kosz zakupowy jest ogromny, pomieści spore zakupy, ale także przedmioty wielkogabarytowe tj. pieluchy, gruby koc, zabawki do piasku. Usztywniony na całej swej długości sztywnymi drucikami. Max obciążenie kosza wynosi 5 kg.

Tapicerka mojego limitowanego egzemplarza: Tailormade – Denim jest przyjemna w dotyku i bardzo gustownie wygląda. Stanowi ją materiał canvas o strukturze melanż (bardzo modny w ostatnim czasie). Tapicerki standardowych modeli przypominają bardziej tą, zastosowaną w bj city mini gt. Tapicerkę łatwo zdjąć do prania.

Do wyboru, oprócz limitowanej edycji, producent pozostawia nam następujące opcje:

Snap 3 : czarny stelaż, czarne siedzisko i budki w kolorach: blue opal, cherry, hot pink + osłona na nóżki

Snap 4 koła: czarny stelaż, czarne siedzisko i budki w kolorach: blue opal, apple, hot pink, cherry + osłona na nóżki snap 4 koła: czarny stelaż, szare siedzisko , szara budka kol. Silver + osłona na nóżki

 

snap duo – Tailormade Denim

Składanie/rozkładanie

 

Wózek składa się kompaktowo, siedziskiem do wewnątrz, co wpływa pozytywnie na utrzymanie tapicerki w czystości. Po zdemontowaniu kół otrzymamy naprawdę małe gabaryty (jak na ten typ spacerówki). Warto zauważyć, że po złożeniu wózek stoi sam, a także posiada uchwyt do przenoszenia go w ręce oraz pasek na ramię.

 

Aby Snapa złożyć należy wcisnąć szary guzik w stelażu, a następnie przycisk w rączce, pchnąć ku przodowi, do momentu aż zaskoczy blokada. Rozłożenie wózka wymaga od nas jedynie zwolnienia blokady i chwytając za rączkę, postawienie go na koła.

 

Dane techniczne (pomiary własne)

 

Waga Snap 4 z kołami – 7,4 kg

Wysokość rączki – 104,5 cm

 

Siedzisko spacerowe:

 

oparcie (dł/szer)

48cm / 35cm

siedzenie (gł/szer)

21 cm / 35 cm

 

Podnóżek (dł/szer)

21 cm / 23-35 cm

 

głębokość podnóżka dla starszaka stanowi 11 cm

 

Odległość pałąka od siedziska – 22 cm

Odległość szczytu budki od siedziska – 60 cm

 

Koła

tylne – 24 cm

przednie – 18 cm

rozstaw tylnej osi – 53 cm

odległość koła przedniego do tylnego – 80 cm

 

Wymiary wózka złożonego (bez kół)

dł/szer/wys

74 cm/43 cm/26 cm

Akcesoria dodatkowe

– tacka do snap 3 i snap 4 – tacka do snap duo – uchwyt na kubek

 

Folii p/deszczowej – nie przewidziano 😛

Różnice kolekcji 2015 i 2016

 

– inny system składania wózków / szary przycisk usytuowany z boku wózka zamiast czerwonej „zapadki”

 

– pasy, w szczególności modyfikacja klamry spinającej pasy, której obsługa w starszych modelach była dość nietypowa 🙂

W kolekcji 2016 dodano jeden poziom więcej regulacji pasów na wysokość.

 

– udoskonalona konstrukcja regulacji podnóżka. Starsze modele (sprzed 2015 roku) nie posiadały typowej regulacji podnóżka. Ortalionowa osłonką, schowana pod podnóżkiem zahaczona o pałąk podtrzymywała go w poziomie.

 

– mocniejsze i grubsze tekstylia

 

– nowy limitowany kolor z kolekcji Tailormade – Denim

 

Gdzie kupić i ile kosztuje?

 

Dobra wiadomością jest taka, że wózek można już bez problemów kupić w Polsce. Głównym i jedynym dystrybutorem matki Valco baby został sklep 4Kids z Krakowa.

Kolory black beauty oraz Tailormade – Denim są już dostępne w ich sklepie internetowym TU. Planowana dostawa pozostałych wariantów kolorystycznych przewidywana jest na koniec lutego 2016 r. Obecnie na Snapa 3 i 4 należy przeznaczyć ok 1100 zł, za denima zapłacimy 200 zł więcej.

Podsumowanie

Ponieważ jedną z ważniejszych zalet Snapa jest jego niska waga, wózek ten docenią rodzice na co dzień zmagający się ze schodami w swoich kamienicach i brakiem windy. Ci, którzy poszukują wózka lekkiego, ale i komfortowego w użytkowaniu dla nich samych i wygodnego dla dziecka. Uspokojeni znalezieniem złotego środka będą także Ci, potrzebujący dobrej alternatywy wózka spacerowego, radzącego sobie także w terenie. Snap to bardzo udana i dopracowana spacerówka, mająca duże szanse na zrewolucjonizowanie obecnego rynku wózków spacerowych w Polsce. Dobra jakość za rozsądną cenę.

 

 

 

 

 

WYBRANE