Loading...
MiejskieWózki

Cybex Agis M-Air 3 – funkcjonalny mieszczuch

Mówią, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, a wszystko co robimy ma jakiś głębszy sens. Pozostawienie śladu swojego istnienia na targach branżowych, nie skutkuje natychmiastową reakcją, a na pewne rzeczy trzeba poczekać nieco dłużej 🙂 Tak właśnie stało się w tym przypadku. „Nieco dłużej” właśnie nadeszło – na testy przyjechał Cybex Agis M air 3 w kolorze złocistej jesieni (autumn gold).

Możliwość zrecenzowania wózka tej marki, była dla mnie nie sporym zaskoczeniem, zwłaszcza, że Cybex przestał korzystać z pośrednictwa dystrybutora i dostarcza swoje produkty bezpośrednio do wybranych sklepów.

Wśród nowości kolekcji 2015, marka Cybex zaoferowała modele wózków, idealnie dopasowujących się do indywidualnych potrzeb klienta: Iris M Air, Balios M, Agis M Air 3 i 4 oraz Eternis M 3 i 4.

W tej recenzji przybliżę Wam, najlżejszy z nich – miejski wózek sportowy.

Agis M Air 3 był u mnie dokładnie 3 tygodnie. Przez ten czas (część przypadła na małą zdrowotną niedyspozycję), zdążyłam nieco go poznać. Zanim jednak przejdę do bardziej szczegółowej charakterystyki, muszę się przyznać do jednej rzeczy 🙂 Tuż przed pakowaniem wózka do wysyłki zwrotnej, zorientowałam się, że budę osadziłam na stelażu trochę za nisko, co pewnie widać na zdjęciach. Ponieważ całej dokumentacji wizualnej nie byłam w stanie wymienić, zdjęcia pozostawiłam bez zmian. Przy okazji odkryłam jedną fajną funkcję budki, o której opowiem Wam później. Lepiej zorientować się późno, niż wcale, dlatego liczę, że wybaczycie mi to zaćmienie umysłu 😀

Stelaż, koła i właściwości jezdne   Model Agis Air 3 jest wózkiem lekkim, ważącym zaledwie 7,7 kg. Z pewnością taką wagę udało się osiągnąć producentom dzięki aluminiowemu stelażowi, oraz zastosowaniu lekkich i wąskich gumowych kół. W wózku nie ma masywnych elementów konstrukcyjnych, rama jest prosta, stabilna i bez problemu wytrzymuje obciążenie 17 kg. Rączka teleskopowa, stanowi jedność ze stelażem, a tapicerka choć lekka, wygląda na porządną i trwałą.

Wózek posiada 3 amortyzowane koła, w tym przednie podwójne. Jak już wcześniej wspomniałam koła są gumowe, nie tracą powietrza i nie można ich przebić. Najlepiej sprawdzają się na płaskich nawierzchniach, ale nie oznacza to, że Agisem dobrze jeździ się jedynie po centrum handlowym. Średnica kół wynosząca odpowiednio 17 cm i 25 cm, pozwala na komfortowe spacery po parku. Na drogach utwardzonych czy gładkich chodnikach, wózek radzi sobie równie dobrze. Wszystkie koła posiadają system szybkiego demontażu ze stelaża. Przednie można zablokować do jazdy na wprost (biały przycisk). Koła są stosunkowo wąskie, co pozwala na wyjątkowo sprawne manewrowanie wózkiem. Na tylnej osi, obok prawego koła umiejscowiony jest zintegrowany i lekko działający hamulec nożny (zapadka).

Jeśli szczególnie interesuje Was kwestia amortyzacji i oczekujecie, że Agis będzie się uginał i wyginał na wybojach, to muszę Was rozczarować. Jest to wózek raczej sztywny, a amortyzacja ma na celu wytłumienie mniejszych drgań, powstających podczas jazdy, chociażby po nierównej płycie czy kostce chodnikowej. Z lżejszym dzieckiem na pokładzie amortyzacja jest mniej wyczuwalna. Słychać również charakterystyczny stukot przedniego koła (znośny, dla niektórych pewnie niesłyszalny dźwięk). Z uwagi na liczbę kół, wózek wyróżnia się dużą zwrotnością. Pod tym względem, uważam, że śmiało może konkurować z BJ CM 3 i tą rywalizację wygrać 😉

Dobre podbijanie wózka uwarunkowane jest prawidłowym ustawieniem rączki względem prowadzącego. Rączka wysunięta zbyt wysoko, lub zbyt nisko spowoduje, że będzie to czynność mało komfortowa. Teleskopowa regulacja raczki, posiada spory zakres wysokości (97-107 cm), dlatego Agis jest wygodny zarówno dla wysokich, jak i niższych osób. Ja, jako osoba o średnim wzroście, swoją dogodną pozycję znalazłam gdzieś „po środku” tej regulacji. Rączka pokryta pianką, dobrze przylegającą do dłoni, na środku umiejscowiony przycisk umożliwiający jej regulowanie.

Siedzisko i jego składowe: budka, pasy i podnóżek   Cieszę się ogromnie, że kolejny wózek, który trafił w moje ręce jest gabarytowo odpowiedni dla mojego ponad 3 letniego synka. Siedzisko spacerowe w Agisie jest komfortowe, przestronne i szerokie. Nie ogranicza ruchów dziecka, nawet jeśli jest grubiej ubrane. Siedzisko umiejscowione na stałe przodem do kierunku jazdy, a jego oparcie jest jednym z wyższych oparć wśród spacerówek dostępnych na rynku.Wysokość ta wynosi 50 cm i pozwala na naprawdę komfortowe spanie.

Tapicerkę siedziska można łatwo zdjąć do prania (wysuwa się ją z rynienek znajdujących się w stelażu). Zalecana temperatura prania -30 stopni Celsjusza.

Regulacja oparcia paskowa, płynna, umożliwiająca ustawienie pozycji od siedzenia do leżenia, przy czym pionu zupełnego nie ma. Opuszczanie oparcia do spania może być dokonywane jedną ręką, natomiast do jego pionizacji  przydadzą się już dwie 🙂

Podnóżek w Agisie M Air 3 jest nieregulowany i stosunkowo wąski (w wersji 4 kołowej jest szerszy). Nie można go wypchnąć ku górze (jak w niektórych modelach). Jeśli taki stan rzeczy wydaje się niekomfortowy dla Waszego dziecka (bo np. jest ono zbyt małe i często śpi podczas spacerów), poddaje pod rozwagę zakup Agisa na rzecz modeli Iris lub Balios. Jeśli chodzi o praktyczność materiału zastosowanego na podnóżku, to jest mocny, odporny na zniszczenia i łatwo się go czyści.

Wózek oprócz 5- punktowych pasów bezpieczeństwa, wyposażonych w osłonki naramienne i posiadających szeroki zakres regulacji (wszerz i na wysokość), zawiera barierkę/ pałąk. Jest on ruchomy i wygodny w użytkowaniu, wypinany obu lub jednostronnie. Barierka wykonana jest z plastiku, ale pokryta jakby cieniutką warstwą ekoskóry. Nie jest miękka i dziecko może mieć trudność odbicia na nim swoich małych ząbków. Barierka montowana jest do stelaża przy użyciu specjalnych adapterów.

Tak zwaną piętą achillesową okazała się dla mnie budka Agisa 😛 Okazało się bowiem, że można dowolnie regulować (przesuwać) wysokość jej osadzenia na stelażu, względem wzrostu naszego pasażera. Prawidłowo dopasowana, nie dotyka głowy nawet wysokiego dziecka. Materiał budki wygląda na dość cienki, jednak nie zauważyłam, by „targał” nią wiatr. Nie miałam okazji przetestowania go na deszczu, jednakże przy intensywnych opadach, wydaje mi się, że mógłby przemakać.  Oprócz powiększanego (zamek błyskawiczny) panelu wentylacyjnego z siateczki, budka posiada wbudowany filtr UV+50, dlatego nie trzeba rezygnować ze spacerów w ciepłe i słoneczne dni, gdyż osłania skutecznie. Zaciąganie i opuszczanie budki jest ciche (lekkie klik) i bezproblemowe.

Kosz pod wózkiem jest specyficzny, bo choć pojemny i można go maksymalnie obciążyć 5 kg, to dostępność do niego jest ograniczona. Z przodu dostęp blokuje podnóżek, a po bokach siatka, sięgająca do samego siedziska. W związku z tym,  jedyny dostęp jest od strony oparcia.

Składanie rozkładanie wózka   Składanie Agisa jest dziecinnie proste. Ten sposób zapewne doskonale znacie. System „unieś i złóż” pozwala na złożenie wózka na pół (w tzw. kanapkę), siedziskiem na zewnątrz. Służy temu uchwyt umieszczony na siedzeniu spacerówki. Trzeba jednak pamiętać, że samo złapanie za taśmę do składania, nie wystarczy. W tym modelu zastosowano dodatkowe zabezpieczenie, w postaci krótkiego paska odbezpieczającego mechanizm składania. Pasek ten można umieścić obok uchwytu składającego, tak by możliwe było złożenie wózka jedną ręką. Po złożeniu zaskakuje blokada i wózek stoi samoczynnie. Aby go rozłożyć, zwalniamy blokadę i stawiamy na koła.

Dane techniczne

Waga: 7,7 kg

Rozstaw tylnej osi: 58 cm

Długość wózka (od koła do koła): ok 80 cm

Regulacja rączki: 97-107 cm

Wymiary po złożeniu : 76x61x40 cm (DxSxW)

Siedzisko spacerowe:

długość/szerokość oparcia: 50 / 35 cm

głębokość siedziska: 23 cm

długość podnóżka: 19  cm

Gdzie kupić i za ile? Za Cybex-a Agis M Air 3 trzeba zapłacić około tysiąca złotych. Wszelkie akcesoria dodatkowe: śpiworek, osłonka na nóżki, uchwyt na kubek, są płatne osobno. Listę sklepów znajdziecie TU. Jeśli ten wózek Was zainteresował, szukajcie go w swojej okolicy i przymierzcie do niego swoją pociechę 🙂

Podsumowanie   Cybex Agis M Air 3 jest wózkiem dopasowanym do miejskiego stylu życia. W połączeniu z fotelikiem i gondolą Cybex, może być stosowany od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 17 kg. Niska waga, lekkość i wygoda prowadzenia, jak również kompaktowe wymiary po złożeniu czynią z niego doskonałego towarzysza w miejskiej dżungli. Ten wózek ma duże szanse, by sprostać oczekiwaniom tych rodziców, którzy poszukują praktycznych rozwiązań za rozsądną cenę.

WYBRANE