Loading...
UniwersalneWózki

Sola 2 Mtx – o krok od ideału

Moja bratnia dusza w sprawach wózkowych powiedziała, że ten pojazd na pewno przypadnie mi do gustu i że jest prawie tego pewna. Do dziś zastawiam się skąd tak dobrze zna moje wózkowe preferencje skoro widziałyśmy się zaledwie dwa razy 😀 (Monia, Ty wiesz że to o Tobie mowa :p ) Ale co jak co – wodnik wodnika zrozumie 😀

Ale czy mnie jeszcze może coś zaskoczyć i zachwycić? Nie sądzę….. nie, zdecydowanie nie…- myślałam….

No i się przeliczyłam, bo Sola 2 MTX to było zupełne zaskoczenie i odkrycie ostatnich tygodni. Choć to wóz niepozorny to w 100% godny polecenia. Nie ujmując nic innym wózkom marki Mamas&Papas ta Sola jest po prostu wyjątkowo wszechstronna. Ponadto, chromowany stelaż i tapicerka w kolorze Blue Denim sprawiają, że wózek wygląda bardzo stylowo i oryginalnie. Egzemplarz do testów, przekazany już zgodnie z tradycją przez sklep 4KIDS, to wersja „rozszerzona” 😛  Od zwykłej Soli 2 różni się bowiem kołami i budką.

Tej pierwszej Soli nie miałam okazji posiadać, ale zawsze gdy mijała mnie jedna mama, pomysł jego nabycia skutecznie wybijał mi z głowy stukot jaki wydawał na kostce. Wizualizowałam sobie wtedy w głowie wózek o takim wyglądzie (świetna kolorystyka, szczególnie z tymi wnętrzami budek w kwiaty i inne wzorki), dobrą amortyzacją i pompowanymi kołami. Wózek miękki, cichy, wygodny.

No i dla dla takich wybredniaków jak ja powstała Sola 2 MTX 😀

Aluminiowy, chromowany stelaż Soli MTX, pozbawiony jest luzów i cechuje się dużą stabilnością (nie jest rozchwiany na boki). Nie wydaje żadnych dźwięków przy jeździe, nawet przy zjeżdżaniu ze schodów 😛 Chromowane elementy nadają mu wyjątkowego wyglądu i choć wózek wybitnie urodziwej linii nie ma, może się podobać, a w szczególności skórzane wykończenie rączki i pałąka, o tapicerce nie wspominając (o niej samej za chwilę). Wszystkie te elementy pasują do siebie idealnie i tworzą obraz ponadprzeciętny.

To czego brakowała mi w Soli City, czyli standardowej regulacji raczki, MTX posiada i chwała producentom za to. W praktyce oznacza to, że ten wózek podbija się bardzo dobrze, zdumiewająco lekko. Bardzo mnie to zaskoczyło, spodziewałam się, że z moim 2,5 latkiem będę musiała się trochę przyłożyć 🙂 Niestety o fitnessie w tej postaci mogę zapomnieć 😛 Przegubowa regulacja rączki ułatwia prawidłowe dobranie odpowiedniej wysokości, zarówno dla niskiej jak i wysokiej osoby (przedział regulacji od 90 cm do nawet 107 cm). Dlaczego tak bardzo przywiązuję wagę do tej regulacji? Bo już nie raz zdarzyłam się przekonać, że niedogodna wysokość, czy kąt ustawienia rączki w stosunku do ułożenia moich nadgarstków – jest dla mnie bardzo istotna i stanowi wyznacznik komfortowej jazdy i dobrego manewrowania wózkiem.

Na rączce umiejscowiony pasek bezpieczeństwa, do założenia na nadgarstek.

Jak już wcześniej wspomniałam zdarza się, że wózkiem muszę pokonać piętro. Nie stanowi to dla Soli MTX problemu ze względu na łożyskowane pompowane tylne koła ( o średnicy 25 cm). To także dzięki nim, wózek jedzie płynnie komfortowo i cicho, a nieco twardsza amortyzacja na tylną oś jest przez nie niwelowana. Koła przednie piankowe, mniejsze ( średnica 17 cm) na nierównościach pracują ładnie, także amortyzacja jest wyczuwalna. To co mnie osobiście intryguje, może nieco niepokoi, to pianka, która wydaje się dość miękka i podatna na zużycie. Wbijają się w nią drobne kamyczki, ale z drugiej strony powoduje, że wózek jest cichszy od innych na pianek. Wszystkie koła z łatwością można zdemontować, przy użyciu przycisków umieszczonych na stelażu. Przednie, już tradycyjnie, zablokować do jazdy na wprost, co w szczególności docenimy przy jeździe w trudnym terenie. Bo wspomnieć należy ze Sola 2 MTX to nie jest typowy wózek miejski. Z powodzeniem pojedzie po trawie, szutrze, starej kostce brukowej czy pokona standardowe leśne ścieżki.

Nadeszła pora napisać co nieco o siedzisku i tapicerce. To jest zupełnie to samo odczucie, które muskało mój estetyczny zmysł, gdy testowałam Urbo 2. Mam bowiem wrażenie, że siedziska są bliźniaczo podobne: 3 stopniowa regulacja oparcia, możliwość zmiany siedziska w stosunku do kierunku jazdy (przodem i tyłem), a także sama budka z panelem powiększającym, wentylacyjnym i wizjerem zamykanym na magnes. Mojemu dziecku niezmiernie odpowiada wyprofilowanie siedziska, a także kąt oparcia przy pozycji siedzącej (chociaż w tej drugiej kwestii nie jest wymagające – dziecko rzecz jasna). Teraz kiedy w ruch poszły kurtki i zimowe śpiwory, niektórym  może się wydawać, że siedzisko jest na styk. Jednakże, całkiem przyzwoite wymiary powodują, że dziecku jest wygodnie i jest w stanie nawet przespać popołudniową drzemkę.

Na dowód podaję typowe wymiary siedziska spacerowego: dł/szer oparcia – 51 cm/34 cm dł/szer siedziska – 25 cm/ wyprofilowaną cześć siedzenia trudno jednoznacznie zmierzyć, ale jest to średnio 25 cm dł podnóżka – około 15 cm

W niesprzyjających warunkach tj. silnym wietrze czy nadmiernej ekspozycji na słońce (co nam obecnie nie grozi, bo jest zima) i w przypadku gdy dziecko nie lubi zaciągniętej budki – siedzisko bez problemu wypniemy ze stelaża, zmieniając stronę zamocowania ( nawet z pasażerem w środku).

To co przydaje się szczególnie przy mniejszych dzieciach, lub dzieciach, które nadal mają w zwyczaju spać na spacerach, to regulowany w paru pozycjach, podnóżek.  Bardzo ważne jest, że można go cofnąć max głęboko, by wyższe dziecko mogło spokojnie położyć nóżki na podnóżku twardym. Ten, co prawda zbyt dużej powierzchni nie ma, ale spełnia swoją rolę.

Tapicerka w Soli MTX nazwana blue denim jest faktury bawełnianego jeansu. Dlaczego tak? Bo wygląda jak jeans, ale nie jest ani twarda ani sztywna jak oryginalny jeans. Przyjemna w dotyku, odporna na zabrudzenia tapicerka powoduje, że nie jest konieczne stosowanie wkładki bawełnianej latem. Nie jestem do końca pewna czy jest wodoodporna, bo wózek w standardowym wyposażeniu posiada folię p/deszczową i nie próbowałam jechać bez podczas większego deszczu.

Budka jest spora, z dodatkowym panelem powiększającym. Ładnie chroni przed słońcem czy wiatrem. To moje dziecię opanowuje ostatnio do perfekcji, naciągając ją maksymalnie gdy tylko mocniej zawieje. W środku utrzymana w stylu marynistycznym, co mi się niezmiernie podoba i pasuje do mojego małego pirata 😀 Wizjerek na rzep ułatwia obserwację dziecka podczas snu. Tak jak w Urbo, w Soli 2 MTX znajdziemy panel wentylacyjny z siateczki (po rozsunięciu zamków na budce) i „dzyndzelek” do zawieszenia zabawki na budce (na jej szczycie). Zdaje się, że powiększona budka jest charakterystyczna dla modelu MTX, „zwykłe” Sole maja płytsze budy (bez tej wysuwanej części).

O pasach nie będę się rozpisywać, bo kto zna markę M&P, lub kto śledził moje poprzednie wpisy o ich wózkach wie, że pasy są 5 i 3 punktowe (zapinany pasy naramienne + biodrowy lub sam pas biodrowy).  Pasy są solidne, z ochraniaczami również w kroku, oraz sporą regulacją ich długości i wysokości na 3 poziomach.

Pałąk pokryty skórą.  Wizualnie i funkcjonalnie – idealny, dwustronnie wypinany i ruchomy. Oznacza to, że wypinać możemy jedną stronę, umożliwiając dziecku swobodne wyjście z wózka. Umiejscowiony dość wysoko i daleko od dziecka.

Złożenie wózka do celów transportowych nie wymaga wypinania siedziska! Lubię mieć możliwość nie rozkładnia wózka na części, w szczególności gdy jadę gdzieś blisko i często wyciągam/wkładam go z bagażnika. Przy pomocy dwóch suwaków położonych na stelażu składamy wózek do wymiarów  ok. 32 cm wysokość  x 60 cm  szerokość x  85 cm długość Przed samoczynnym rozłożeniem chroni blokada. By wózek rozłożyć, wystarczy ją zwolnić i trzymając za rączkę, postawić go na koła.

Hamulec jest nożny, zintegrowany na oba koła, umiejscowiony na belce między kołami. Łatwo go zaciągnąć i zwolnić.

Kosz zakupowy nie jest największy, ale parokrotnie uczestniczył w zakupach i wszystkie pomieścił. Wersja kosza multi terrain zastosowana w Soli 2 jest wersją powiększoną w stosunku do poprzedniej o 8% jego objętości. W koszu przymocowana jest za pomocą rzepów pompka do kół.

Folia p/deszczowa nie posiada żadnych usztywnień. Do dziś nie wiem czy poprawnie ją zamocowałam na wózku (tak, mnie to również się zdarza), gdyż pasuje dobrze w obu wariantach 😛 W tym przypadku nie miałam czasu na zastanawianie się który wariant jest  prawidłowy, bo zaczęło mocniej padać, a moje dziecko dobitnie oponowało przed foliowym ubezwłasnowolnieniem 😛

Podsumowanie   Sola 2 MTX to wózek, który z powodzeniem może być zastosowany od urodzenia (gondola tradycyjna, gondola miękka lub wkładka dla noworodka – do wyboru) do osiągnięcia przez dziecko standardowych 15 kg. Dla porównania mój syn ma 2,5 roku, a wciąż jeszcze chętnie korzysta z wózka, co wynika pewnie z mojego sposobu chodzenia – ciągle gdzieś się spieszę i nie umiem chodzić powoli 😛 Na stelażu Soli 2 zamontujemy także foteliki Maxi cosi czy cybex. Mnogość dodatków, sprawia, że każdy znajdzie swój wymarzony zestaw. Za samą spacerówkę zapłacimy około 1500 zł (w zestawie z folią, pałąkiem i pompką do kół), za wersję MTX trzeba zapłacić 300 zł więcej. Dla mnie osobiście to wózek o bardzo fajnych właściwościach jezdnych, łatwy w podbiciu, nawet z większym/cięższym dzieckiem. Atrakcyjny wygląd, pompowane tylne koła i materiały wysokiej jakości wpływają na komfort podróżowania. Gabaryt, tj. spore siedzisko, umiarkowana waga wózka (ok. 10 kg) i kompaktowa forma składania – mogą skusić niejednego wybrednego rodzica, który w poszukiwaniu optymalnego dla siebie rozwiązana, napotka właśnie ją – Solę 2 Mtx.

P.S Szczególne podziękowania dla Anety za pomoc z zdjęciach 😀

WYBRANE